Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Női kvóta a következő ír választáson?

Az ír kormány olyan törvényt tervez elfogadni, ami értelmében a pártoknak kötelező volna jelöltjeik 30 százalékát a nők köréből kiállítani.

Phil Hogan környezetvédelmi, közösségi és önkormányzati ügyekért felelős miniszter bejelentése értelmében azok a pártok és politikai szervezetek, amelyek nem teljesítik ezt az elvárást, elesnének állami támogatásuk felétől. Emlékeztetett rá, hogy a jelölő szervezeteknek négy teljes évük van a felkészülésre, így az intézkedés nem okozhat gondot a következő törvényhozási választáson.

Az Ír Nemzeti Nőtanács (National Women's Council of Ireland) üdvözölte a lépést. Egyik vezetőjük, Orla O’Connor ígéretes kezdetnek értékelte a kormányzati szándékot. Hozzátette azonban, hogy ennél is magasabb, 50 százalékos arányt tartanak elfogadhatónak végcélként.

Dublin független parlamenti képviselőnője, Maureen O’Sullivan ugyanakkor kirakat-politizálással vádolja a kabinetet. Véleménye szerint ugyanis a nőknek már ma is minden lehetőségük megvan rá, hogy politikai pályán sikereket érjenek el.

(Via: RTÉ News)

0 Tovább

Női előretörés a brit cégeknél

A Davies-jelentés nyomán máris jelentősen nőtt a legnagyobb cégek igazgatótanácsaiban a nők aránya az Egyesült Királyságban.

Lord Davies a brit kormány felkérésére készített átfogó jelentést arról, hogy miképp lehetne elősegíteni a női felsővezetők, IT-tagok arányának javítását a szigetországban. Bár a végső változat nem tett javaslatot kötelező kvótarendszer felállítására, mégis kilátásba helyezte azt, ha a cégek nem lépnek önként e területen. 2015-re az igazgatótanácsi pozíciók negyedében szeretne női menedzsert látni a kormányzat.

Úgy tűnik, a nagyvállalatok megértették az üzenetet, mert május végére a száz legnagyobb tőzsdei cég vezető testületében jelentős előrelépés történt: az utóbbi hónapokban az új igazgatótanácsi kinevezések 23 százalékát nők kapták a korábbi 10 százalékos átlagos aránnyal szemben. Azon top-100-as cégek száma, ahol nincs női tagja a testületnek, 21-ről 17-re csökkent.

Egy rangos londoni fejvadászcég ügyvezetője szerint működik a „bársonykesztyűben vasököl” stratégiája, amit a kormány alkalmaz. – Látható, hogy a cégek reagáltak a Davies báró jelentésében megfogalmazott célszámokra. Sok nagyvállalati ügyfelünk kifejezetten női jelölteket keres igazgatótanácsi pozíciókra – nyilatkozta Andrew Roscoe, az Egon Zehnder International első embere. – A vállalatok pozitívan állnak a dologhoz, például egyik nagy ügyfelünk megkereste összes korábbi női alkalmazottját, akik sokszor a gyerekvállalás és nevelés miatt hagyták ott munkahelyüket, és igyekszik újra kapcsolatot teremteni velük.

A Pénzügyi Jelentéstevő Tanács (Financial Reporting Council), amely a tőzsdei cégek ellenőrzéséért felel, jelenleg is végzi azokat a konzultációkat az érintett cégekkel, amelyek eredményeképp a szabályzatba beépíthető a nemi kiegyensúlyozottság szempontja.

A növekedés jelenlegi üteme még nem elégséges. – Ezzel a tempóval mintegy 30 évre van szükség, hogy a vezetők 40 százaléka nő lehessen – mondja Andrew Roscoe. De a jelek bíztatóak, mert olyan elismert, tekintélyes üzletemberek is a nők arányának növelése mellett állnak, mint Sir Roger Carr, vagy Sir Win Bischoff, a 30% Club nevű szervezet alapítói.

(Via: The Independent)

0 Tovább

Közösségi bankok segítenek a rászoruló nőknek

A pénzcsináláshoz pénz kell, tartja a régi mondás. Az UNICEF "közösségi bankjai" épp e logika mentén adnak kezdőlökést rászoruló - elsősorban őslakos indián - nőknek Bolíviában.

A kezdeményezés az ország északi, Potosi tartományában indult el, tizenhárom különböző helyszínen. A helyiek itt szinte teljesen el vannak zárva a pénzvilágtól, a vállalkozások beindításához szükséges kezdőtőkét hitelből előteremteni számukra csaknem lehetetlen. Az ENSZ-szervezet által életre hívott takarékszövetkezetek (Bancos Comunales - azaz közösségi bankok) a hagyományos pénzintézetekkel szemben igen kedvező, tehát kigazdálkodható kamattal adnak hitelt, és a helyi közösségek irányítják működésüket. A mintegy hetven újszerű pénzintézet nem csupán tőkét biztosít: oktatási programjaikban a témák széles tárháza szerepel, a pénzügyi ismeretektől kezdve, a nemek egyenjogúságán és menedzser-készségeken át, az alapvető jogok megismertetéséig.

Pilar Rueda - kecsua indián családanya és vállalkozó - példája remekül szemlélteti a rendszer működését. Vegyeskereskedését sikerült jelentősen kibővítenie a felvett hitelből, és a bolt ma már biztosítja a család megélhetését. Nem csak árukészletét, és ezen keresztül forgalmát tudta jelentősen növelni, de még egy fagylaltgépet is vásárolt, amivel vevők újabb körét csábította az üzletbe. A textilfestésbe és a kötésbe is belevágott.

Miközben Rueda asszony maga csupán általános iskolába járt, fia már főiskolára jár, és lánya iskolázására is jut pénz. - Már a nők is vállalkozhatnak, nem függnek a férjeiktől. Így az anyák megvehetik mindazt, amire gyerekeiknek szüksége van. Ezért pedig a férfiak is büszkék a feleségeikre - összegezte tapasztalatait.

0 Tovább

Világcégekkel fog össze az ENSZ

Ban Ki Mun ENSZ főtitkár az UNESCO programindító rendezvényén a várható előnyök felől közelítette meg a lányok iskolázásának feladatát - a világszervezet multicégekkel fog össze a közös célért.

 

Május 26-án Párizsban indították útjára az UNESCO, az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális ügyekért felelős ügynöksége „Globális partnerség a lányok és nők oktatásáért” nevű kezdeményezését. Az ENSZ-főtitkár helyszínen elhangzott szavai szerint a tudáshoz való hozzáférés megteremti az anyák új generációját, akik már lányaik iskolázásához is ragaszkodni fognak. Emlékeztetett rá, hogy az oktatás üzenetet közvetít: aki iskolába jár, annak van jövője, annak számít a véleménye.

Az UNESCO statisztikái szerint jelenleg 39 millió olyan lány él, akik koruk szerint már középiskolások lehetnének, de még az alapfokú oktatásba sem íratták be őket. A világ csaknem 800 millió írástudatlanjának kétharmada nő, és az oktatás terén csak a Föld államainak egyharmadában mutatkozik egyensúly a nemek arányában.

- A tanuláshoz mindenkinek joga van, de ez nem mindenki számára valós lehetőség. A legtöbbször a diszkrimináció akadályozza a beiskolázást, ezért kell felvennünk a harcot az egyenlőtlenséggel, az igazságtalansággal – mondta a főtitkár. – A Globális partnerség, amit ma elindítunk, két pontra fókuszál: a középfokú oktatásra és az írni-olvasni tudásra. Mindkettő óriási társadalmi hozadékkal bír. A nők és lányok képzése csökkenti a termékenységi rátát, miközben növeli a gazdasági termelékenységet – tette hozzá.

A partnerség nem üres szlogen, hiszen az ENSZ olyan multicégekkel és nemzetközi szervezetekkel fog össze, mint a Nokia, a Procter and Gamble, a Microsoft, az Apple, a Packard Alapítvány vagy a GEMS Education tanácsadócég.

(Via: ENSZ hírek)

0 Tovább

Vállalati válasz a szelektív abortusz terjedésére

Az ultrahangos diagnosztikai berendezéseket gyártó General Electric szigorúbb belső ellenőrzésekkel és szemléletformáló kampánnyal reagált a riasztó népszámlálási adatokra: egyre több, a neme miatt elvetetett lány-magzat és a meggyilkolt csecsemő Indiában. Az esettanulmányt a CSR-Asia hírportál közölte.

Ahogy arról korábban mi is írtunk, a legutóbbi indiai népszámlálás a nemek arányának jelentős eltolódását mutatta ki, a nők rovására. A jelenség hátterében a lány-magzatokon végrehajtott gyakori abortusz áll. Az ultrahangos vizsgálatok elterjedése tette lehetővé, hogy a szülők a magzat nemének megállapítása után döntsenek arról, megszakítják-e a terhességet. Ahol ehhez nem férnek hozzá - az ultrahangos technológia hiánya vagy az abortusz megvalósíthatatlansága miatt - ott a lány újszülötteket fenyegeti veszély. A statisztikák szerint első néhány életévükben jóval gyakrabban szenvednek "balesetet" a kislányok, mint fiú kortársaik. A szelektív terhesség-megszakítás virágzó üzlet, annak ellenére, hogy a törvény 1994 óta tiltja a gyermek nemének előzetes meghatározását.

Az okokat az indiai társadalomban igen mélyen gyökerező előítéletekben kell keresni, amelyek szerint a leánygyermek születése teher, és nem öröm a családnak. Ennek egyik legfontosabb magyarázata a tetemes hozomány intézménye: a szülők gyakran kénytelenek hiteleket felvenni, hogy lányukat "illő módon" tudják férjhez adni. Ez a gyakorlat az elmúlt évtizedekben elterjedt a szub-kontinensen: olyan közösségek is magukévá tették, amelyekben ez korában ismeretlen volt. Ennek hátterében gyakran a fogyasztói társadalom anyagias szemléletének terjedése, vagy a felsőbb kasztokhoz tartozók szokásainak utánzása áll.

Mindezek oda vezettek, hogy ma 35-40 millió lány, nő hiányzik az indiai társadalomból a nemek paritásához. A legrosszabb a helyzet az északnyugati Haryana szövetségi államban, ahol csupán 830 leánygyermek jut 1000 fiúra, de más területeken, sőt a fővárosban, Új-Delhiben (866/1000) is elkeserítőek a statisztikák. A trend erősebben jelentkezik a városias környezetben, és gyakrabban fordul elő iskolázottabb családokban - rácáfolva a vélekedésekre, miszerint az oktatás és az életszínvonal javulása önmagában képes csökkenteni a nőket sújtó hátrányokat.

0 Tovább

Nemek arca

blogavatar

Friss hírek, érdekességek, pozitív példák - fókuszban a társadalmi nemek.

Utolsó kommentek