Miközben a fundamentalizmus az iszlám kapcsán elterjedt hívószó lett az elmúlt években, voltaképp minden régióban és vallásban létezik, és megjelenési formái sok közös vonást mutatnak.


 

A vallási fundamentalizmus nők életére gyakorolt hátrányos hatásaira igyekezett felhívni a figyelmet a nemzetközi Szövetség a Női Jogokért a Fejlesztésekben (Association for Women’s Rights in Development – AWID) legfrissebb jelentése, amit az ENSZ Nők Helyzetével Foglalkozó Bizottsága New York-i ülésével párhuzamosan mutattak be a nyilvánosságnak február 24-én. A dokumentum, amely „A fundamentalizmusok nélküli jövőért” címet kapta, korábbi kutatásokra alapozva megállapítja, hogy a vallási fundamentalista mozgalmak a világ minden táján abszolutisztikusak, intoleránsak, nő-ellenesek és patriarchális értékrendet tükröznek.

Saira Zuberi, az AWID fundamentalista mozgalmakkal foglalkozó programjának koordinátora szerint, ha vannak is különbségek az egyes mozgalmak törekvései között – a keresztény fundamentalisták például a születésszabályozás, míg a mohamedánok a „decens” öltözködés szabályai terén igyekeznek nézeteiket a többségre kényszeríteni – közös vonásuk, hogy a társadalom ellenőrzésére, irányítására törekednek. A jelentés szerint e céljuk érdekében opportunista módon készek szövetségeket kötni, kevéssé törődve az ideológiai tisztaság kérdésével.

A megszólaltatott Maria Consuelo Mejía, a mexikói Katolikusok a Döntés Jogáért (Católicas por el Derecho a Decidir – CDD) szervezet igazgatója példaként a latin-amerikai ország pártjainak, ideológiától független egyezkedését hozta fel. A Nemzetközi Forradalmi Párt (PRI) a katolikus egyházzal kötött politikai szövetséget, az abortusz ellenzése mentén.

A CDD 1994 óta működik, és azért dolgozik, hogy az emberek maguk dönthessenek szexuális szokásaikról és a családtervezésről, továbbá, hogy az egyház és az állam különválasztása a gyakorlatban is érvényesüljön. 2003 és 2005 között négy latin-amerikai államban végzett kutatásaik eredménye szerint Bolívia, Kolumbia, Brazília és Mexikó katolikus vallású állampolgárainak 60 százaléka támogatja a nők abortuszhoz való jogát bizonyos feltételeke megléte esetén. Mexikóban egyébként egyedül a fővárosban kérhetik a nők saját belátásuk szerint a terhesség megszakítását, az első tizenkét hét folyamán.

Mint megállapították, a mexikói katolikusok legalább 70 százaléka nem követi az egyház tanításait, mert valamilyen fogamzásgátlást alkalmaz, abortusz-párti, illetve támogatja az iskolai szexuális felvilágosítást. – Az emberek kilencven-kilencvenöt százaléka azt szeretné, ha az egyház nem avatkozna be a közpolitikába – nyilatkozta Mejía.

Az Egyesült Államokban is hasonlóan kiélezett a konfliktus a pro-life (élet-párti) és a pro-choice (döntés-párti) felek között az abortusz ügyében. A közelmúltban konzervatív republikánusok szavazataival megvonták az egyik legnagyobb, szegény asszonyoknak segítő szülészet támogatását, mert az azt működtető „Tervezett Szülők” (Planned Parenthood) nevű szervezet abortuszokat is végrehajt.

Mejía elmondta, „sok nő, akinek abortusza volt, nem támogatja a női jogokat erősítő törvénykezést” – mert a terhesség-megszakítást saját magánügyüknek tekintik, és alapvetően magukat is elítélik miatta”. A CDD vezetője szerint a patriarchális szemlélet egy igen fontos tényező a fundamentalizmus hátterében. E gondolkodás megtörése pedig jelentős probléma, mert egyben az uralkodó erkölcsrendszer megtörését is jelenti.

Lydia Alpizar, az AWID igazgatónője szerint nők is lehetnek a szexuális önrendelkezés, a nemi felvilágosítás ellen prédikáló fundamentalisták. Az AWID tanulmányának utolsó és leghosszabb fejezete foglalkozik a feminista ellenállás stratégiáival. Az ominózus rész célja, hogy „visszaszerezze a vallás és a család feminista ideálját”.

A tanulmányban szintén megszólaltatott Haven Herrin fiatal dallasi aktivista a párbeszéd és a vita erejét emelte ki. Az amerikai egyetemeken előadásokat tartó jogvédő szerint a vallási köntös csupán ködösítés. Úgy véli, a valódi probléma a patriarchális társadalom, az emberek gondolkodását pedig csak vitával lehet megváltoztatni.

(IPS News alapján)