Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Minden negyedik nő őrült lenne?

Az Egyesült Államokban évről évre emelkedik a felírt antidepresszánsok és nyugtatók száma. A statisztikák szerint ma már minden negyedik amerikai nő szed valamilyen gyógyszert lelki egészségének megóvása érdekében. A Guardian cikke az okokat firtatja.

A világtörténelem folyamán sokáig uralkodó volt a nézet, hogy a bők a „gyengébb nem” – fizikailag és pszichésen is. A „nagy gondolkodók” – egytől egyig férfiak – sora dolgozott ki elméletet is ennek megindoklására. Platón Timaiosz című írásában a női testben szabadon vándorló méhhel magyarázta teóriáját. Galenus görög orvos évszázadokkal később a kielégítetlen szexualitást okolta a „hisztériáért”. Ez a nézet a 19. századig uralkodó maradt, és a hisztéria eseteit házas nőknél gyakoribb együttlétekkel, hajadonoknál pedig alhasi masszázzsal igyekeztek orvosolni. Ez utóbbi célja a „hiszterikus paroxizmus” kiváltása volt, amelyet ma jobbára orgazmusnak ismerünk, és ami sokszor csillapította a tüneteket.

A 20. században Sigmund Freud elmélete tette lehetővé a nők megbélyegzését. Az osztrák pszichiáter híres pénisz-irigység elmélete szerint lényegében a nők gyengeségének oka, hogy  nem férfinak születtek. Bizonyítékként épp elég, hogy a kislányok „fallikus” módon fonják be a hajukat. Természetesen kritikusai szerint ez az elmélet inkább árulkodik Freud doktor lelkivilágáról, mint a nőkéről. De a közelmúltban Amerikából érkezett statisztikai adatok nyomán mégis érdemes elgondolkodnunk, mi történt, történik a nők lelki egészségével.

A MedCo friss jelentése szerint az amarikai nők 25 százaléka szed valamilyen lelki problémára – depresszió, szorongás, figyelemhiányos hiperaktivitás, stb. – gyógyszert. Férfiaknál ez az arány 15 százalék, tehát a nemek közti eltérés jelentős.

A legkézenfekvőbbnek tűnő magyarázat szerint a nők előbb kérnek segítséget problémáira. De ha már egynegyedüknek gyógyszert kell szednie, hogy „normálisak” lehessenek, akkor már magának a normalitásnak a jelentése válik kérdésessé.

Az XX Factor női portálon így ír erről KJ Dell'Antonia: „négyből egy túl sok. Még akkor is, ha számtalan gyógyszeres doboz bontatlanul porosodik a polcon. Akkor is, ha a receptek egy részét nem váltják ki. Az egynegyedes arány azt üzeni, hogy vagy a nőket vagy az orvosokat becsapták azzal kapcsolatban, hogy mit is jelent a lelki egészség.”

Victoria Bekiempis, a Guardian szerzője azonban nem éri be ennyivel. Hiszen – folytatja írását – a szexista társadalom olyan környezetet jelent, amelyben az a csoda, hogy csupán a nők negyede érzi rosszul magát. Eleve, az orvosok kevésbé veszik komolyan a női pacienseket. Váliumot írnak fel nekik, csak hogy csendben maradjanak.

Másrészt, az erőszak amerikai kultúrájában minden hatodik nő átéli a nemi erőszak sikeres vagy sikertelen kísérletét, ami jelentősen hozzájárulhat a rossz közérzethez, mentálhigiénés problémákhoz. A 16-19 éves lányok esetében a nemi erőszak vagy zaklatás elszenvedésének esélye négyszer nagyobb, mint a társadalmi átlag. Az iskola 5-8. osztályába járó lányok 7 százaléka, a 9-12. osztályosok 12 százaléka lesz szexuális zaklatás áldozata. Ezen esetek jelentős részét nem jelentik be, és a statisztikák szerint csupán az erőszakoskodók 6 százaléka kerül végül rács mögé. Ráadásul, sokszor a nőket okolják az erőszakos cselekményekért. „Kihívóan öltöztek és viselkedtek” – hallani sokszor. A nyomás, a fenyegetettség érzése pedig azokat a nőket is megtalálja, akik maguk személyesen nem éltek át hasonló szörnyűséget. A szóbeli zaklatás, a viccesnek gondolt munkahelyi élcelődés mind hozzátesznek a kiszolgáltatottság érzéséhez.

Nem az a meglepő – zárul a cikk –, hogy minden  negyedik nő orvosságot szed mentális egészségének visszaállítása vagy megőrzése érdekében, hanem hogy  még mindig csupán a tünetekkel foglalkozunk, ahelyett, hogy a problémákat kiváltó társadalmi környezetet próbálnánk megváltoztatni.

(Via: Guardian)

12 Tovább

A kényszerű császármetszés sérti a nők méltóságát

Egyre több esetben indokolatlanul, tehát komplikációmentes terhességek esetén is császármetszést végeznek – pattant ki a botrány India egyik szövetségi államában. A WHO ajánlása szerint „nem megmagyarázható”, ha a beavatkozások aránya nagyobb, mint az összes szülés 10-15 százaléka.

Dél- India Cherthala városában (Alapphuzha kerület, Kerala állam) a szülésre váró nőknek nem sok választása van. A helyi kórházban, túlterheltségre hivatkozva, a legtöbb várandós kismamának császármetszéssel segítik világra újszülöttjét. A városi kórház kapacitása mindössze napi hat műtétet tesz lehetővé. Az intézményben nem működik sem újszülött, sem szülészeti osztály. Ennek ellenére, az orvosok három nap alatt huszonkétszer is szikével nyitottak utat a kisbabáknak, hogy időben elmehessenek húsvéti szabadságukra.

A szabálytalanságokra azután derült fény, hogy több páciens panaszt tett: a doktor az előre kiírt dátumnál hamarabbi időpontra rendelte be őket – császármetszésre. A körzeti tiszti főorvos megállapította, hogy a rövid idő alatt elvégzett császármetszések kilógnak az összes statisztikából, és hogy az operációk jelentős része indokolatlan volt. A híradások szerint ezt követően az Állami Emberi Jogi Bizottság bíróság elé citálta az intézményt és az orvosokat.

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) szerint a császármetszések aránya 10-15 százalék körül számít normálisnak. Azonban a városban, egyes időszakokban a 30 százalékot is elérte, és folyamatosan az Indiára jellemző 20 százalékos átlag felett mozgott. A keralai egészségügyi hatóság magyarázata szerint ez annak köszönhető, hogy szinte minden anya a kórházi szülést választja a környéken.

Női emberi jogi aktivisták éles hangon bírálják ezt a gyakorlatot, és azokat az orvosi szervezeteket, amelyek a problémával való szembenézés helyett inkább kollégáikat igyekeznek mentegetni. A civilek vezetője, a korábbi WHO szaktanácsadó, Dr. T. K. Sundari Raveendran határozottan kiállt a hagyományos szülés elsőbbsége mellett – ha egészségügyi kockázat nem indokolja a császármetszést.

A Birth India (Indiai Születés), Bombayben bejegyzett civilszervezet adatai szerint az ország városias területein az esetek mintegy felében alkalmaznak császármetszést. A fővárosban, Új-Delhiben a születések 65, magán-kórházakban pedig 80 százalékát is elérheti a beavatkozások aránya. A leggyakoribb motivációk a kényelem, a tervezhetőség, és a hagyományos szülésekhez képest 15-20.000 rúpiával magasabb fizetség, illetve költségtérítés.

India nem az egyetlen ország, ahol gondot okoz a sebészeti eszközökkel elősegített szülés: egyes híradások szerint Kínában csaknem az összes szülés fele, és az Egyesült Államokban is több mint 31 százaléka császármetszés útján történik.

(Via: IPS News)

0 Tovább

Ki védi a roma nők egészségét?

A roma nőknek többszörös diszkriminációval kell megküzdeniük, így nem véletlen, hogy egészségi állpotuk Európa-szerte igen elkeserítő. Bár vannak bíztató próbálkozások, az összehangolt uniós fellépés még a jövő zenéje. A valóság pedig több mint kijózanító - Macedóniától az Egyesült Királyságig.

0 Tovább

Nemek arca

blogavatar

Friss hírek, érdekességek, pozitív példák - fókuszban a társadalmi nemek.

Utolsó kommentek