Az AmCham (Amerikai Kereskedelmi Kamara) idén is díjjal ismeri el a kiváló női vezetői teljesítményt. A Női Kiválósági Díjra (Women of Excellence Award) még két hétig lehet nevezni érdemesnek tartott személyeket. A megtiszteltetésről döntő zsűri elnökével, dr. Jádi Németh Andreával beszélgettünk.

Mikortól datálható a díj, és honnan ered az ötlet?

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara 2006 óta évente tart Magyarországon esélyegyenlőségi konferenciát, azzal a szándékkal, hogy a vállalatirányítási módszereknek mindinkább szerves része legyen a munkahelyi esélyegyenlőség biztosítása. Ehhez kapcsolódva indult útjára 2010-ben a Női Kiválósági Díj, amelynek ötletét egy hasonló külföldi AmCham - Morgan Stanley közös projekt adta. Azonban, a külföldi példával ellentétben, Magyarországon nem pusztán az üzleti sikerekre összpontosítunk, hanem a teljes emberi életutat díjazzuk.

Az AmCham miért érzi fontosnak, hogy épp a kimagasló női teljesítményeket ismerje el?

A hétköznapokban már alig akad olyan terület, ahol ne várnának el a nőktől – vagy éppenséggel a nők önmaguktól – a 100-150 százalékos teljesítményt. Egy nőnek hatékonyan és jól szervezetten kell megoldania minden feladatot, miközben azt is elvárják, hogy a kellő empátiával képes legyen elsimítani a feszültségeket. Ha belegondolunk, hogy nap mint nap hányféle szerepnek kell megfelelni ilyen elvárások mellett, akkor igazán érthető, hogy a modern nő kimagasló teljesítménye elismerést érdemel.

Milyen tulajdonságokat, eredményeket méltányol, állít példaként a nők elé a díj?

Idén a szempontrendszerünk talán leglényegesebb pontjai a rugalmasság, a motiválás, a tehetség-menedzsment, az empátia, a következetes és hatékony csapatirányítás, illetve az esélyegyenlőség biztosítása a speciális helyzetű munkavállalók számára. A csoportközpontú vezetői stílust állítanánk példaként, ami kölcsönös bizalmat teremt, vonzó közös célokat jelöl ki, és így olyan összetartó, elégedett csapatot hoz létre, amely motivált, és tagjai támogatják egymást. Legyen szó az élet bármely területéről, kis, vagy nagy szervezetekről, fontos, hogy mindenki belülről motiváltan tudjon teljesíteni. Ez, egy pozitív munkahelyi légkörrel párosulva, tovább növeli az elégedettséget, és javítja a munka minőségét.

Mire lenne szükség, hogy a társadalom a hétköznapokban is díjazza, vagy legalább elismerje a kimagasló női teljesítményeket?

Kölcsönös figyelemre és talán még inkább, tiszteletre. Persze nem csupán a nők, vagy a női teljesítmény iránt, hanem önmagunk és a körülöttünk elő emberek iránt is! Általában véve, ha az emberek képesek saját magukat és a saját eredményeiket megbecsülni, akkor ugyanezt másokkal szemben is meg fogják tenni. Sajnos, a ma embere többnyire önértékelési válságtól szenved, ami nem könnyíti meg a helyzetet. Éppen ezért fontos, hogy díjazzuk az elismerésre méltókat, mert az ő életútjuk sokak számára erőt, támogatást adhat, és követendő példát jelenthet.

Mik a tapasztalatai az évről évre megrendezett esélyegyenlőségi konferenciáknak? Milyen aktuális témákkal foglalkoznak az idén?

Egyre több kimagasló tudású szakember foglalkozik ezzel a kérdéssel, és szerencsére évről évre egyre több „jó gyakorlatot” lehet megosztani. Azt tapasztaljuk, hogy a vállalatok az esélyegyenlőséget és sokszínűséget támogató HR-megoldások közül leggyakrabban a szakmai képzéseket választják. A tudás naprakészen tartása ezért is az egyik legfontosabb esélyteremtő eszköz a HR-vezetés kezében. A második legtöbbször választott eszköz a teljesítményértékelő rendszerek alkalmazása, bevezetése. Harmadikként a munkaidővel kapcsolatos intézkedéseket említeném, nevezetesen a részmunkaidő és a rugalmas munkaidő engedélyezését.

A hazai helyzet persze távolról sem ideális. A konferencia fontos fórum arra, hogy napirenden tartsuk az „esélyegyenlőségi kérdést”, hogy tagvállalataink, de alapvetően valamennyi üzleti vállalkozás, non-profit szervezet, sőt, végső soron minden ember számára tartósan láthatóvá tegyük a problémákat és a megoldási lehetőségeket. Mindenkit arra szeretnénk sarkallni, hogy becsülje meg azokat, akik hátrányos helyzetből indulnak, de tisztességesen, becsülettel és kellő megbecsülés mellett dolgoznak, dolgoznának.

Idei témánk a vezetői kiválóság, ennek keretén belül szeretnénk feldolgozni többek között a női és férfi vezetésből adódó különbségeket, előnyöket és hátrányokat. Ehhez hasznos tudományos alapot szolgáltat a gender-kutatás. Nagy büszkeség számunkra, hogy előadóink között elismert szakértőket, példaértékű teljesítményt felmutató közéleti személyiségeket is üdvözölhetünk.

Sokszor hallani, hogy a női esélyegyenlőség „lefutott téma”, hogy a jogegyenlőség mára megvalósult, felesleges ezzel foglalkozni. Személyesen Ön hogy érzi, mekkora, illetve milyen természetű akadályokat kell leküzdenie a nőknek, hogy sikeres karriert építhessenek?

Napjainkban kitartással, szorgalommal, sok munkával és elhivatottsággal sok, és egyre több női vezető vív ki komoly elismerést és megbecsülést. Tény azonban, hogy hazánkban a nemek közötti különbségtétel sokszor határozottan érezhető. Itt elsősorban nem is a jogi értelemben vett egyenlőségre gondolok, hanem a tényleges, mindennapi életben megmutatkozó gyakorlatra.

A nőknek kevésbé „akadályokkal” kell megküzdeniük, mint inkább kulturális-tradicionális sztereotípiákkal. A magyar társadalomban nagyon erős szerepelvárások élnek: „családfenntartó férfi” és „családösszetartó nő”. A női vezetői szerepkör sikeresen csak úgy tűnik fenntarthatónak, ha ezekkel a sztereotípiákkal összeegyeztethető. A tavalyi díj kapcsán – bár akkor a hangsúly a munka és magánélet egyensúlyára esett – azt tapasztaltuk, hogy ez szinte kivétel nélkül csak erős, összetartó családi háttérrel lehetséges. 

A díj így, szándékaink szerint, nem egyszerű „karrier-díj”, hanem elismerésre, követésre méltó emberi-női értékek, magatartásformák, tehát az életvezetés komplex értékelése. Biztos vagyok abban, hogy nagyon sokan találkoztunk már olyan női vezetővel, aki megérdemli a legnagyobb elismerést. Fontos lenne, hogy ezek a példák minél szélesebb körbe eljussanak, és példát, irányt, erőt, mintát adjanak valamennyiünknek, sőt a következő generációnak is. 

 

* * *

A díjra bárki jelölhet érdemesnek tartott női vezetőket, az ezen a címen letölthető jelölőlap kitöltésével. Ezt a következő elérhetőségek valamelyikére kell eljuttatni:


  • E-mailben a kivalosag@amcham.hu címre
  • Faxon a +36 1 266-9888-as fax számra
  • Postai úton pedig a következő címre: Amerikai Kereskedelmi Kamara, 1365 Budapest, Pf. 741

A jelölések beérkezési határideje szeptember 16.