Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A nők jogai mennek rá először a megszorításokra

A Fawcett Society brit nemi esélyegyenlőségi civilszervezet szerint a kormányzati megszorítások emberemlékezet óta ismeretlen mértékben vetik vissza a nők helyzetét, csorbítják jogaikat.

Támadás alatt állnak a nők jogai, és megélhetésük, kongatta meg a vészharangot a brit karitatív szervezet. A szervezet által publikált kutatási jelentés (A női egyenlőség mentőcsónakja – A Life Raft for Women’s Equality) megállapításait osztja mintegy húsz civil- és szakszervezet, továbbá egyetemi szaktekintélyek.

A tanulmányból kiderül, hogy a kormány megszorításai miképp szorítják ki a nőket a munkaerő-piacról, és hogy csökkentik keresetüket. Emellett a változásokból kiolvasható az is, hogy veszélybe került nehezen elért egyenlő hozzáférésük a jogszolgáltatáshoz és az erőszaktól való védelemhez. Az érdekvédők az ellenintézkedésekre is javaslatot tesznek.

A jelentést ugyanazon a napon publikálták, amikor a kormány belügyi államtitkára, Theresa May új kezdeményést jelentett be a nyilvánosságnak: a Cameron-kabinet ötezer önkéntes üzleti mentor kiképzéséhez kezd hozzá, akik női vállalkozóknak segítenek beindítani cégeiket.

- A vállalkozóktól azt halljuk, hogy az üzleti életben gyakorlati tapasztalattal rendelkező személyektől szeretnének tanácsot, segítséget kapni. Az üzleti mentorok, épp ezért, tapasztalt személyek lesznek, akik személyre szabott tanácsokkal tudnak támogatást adni. Óriási segítség lesz ez a női vállalkozóknak – mondta May.

Anna Bird, a Fawcett ügyvezető igazgatója azt hangsúlyozta, hogy további lépésekre tettek javaslatokat jelentésükben, amelyeket a 2012-es költségvetésbe illesztve, megmenthető a női esélyegyenlőség ügye az országban. – Sosem volt még ekkora szükség a közbelépésre – húzta alá Bird.

- Több évtized lassú, de biztos javulásának eredményei válnak kámforrá a szemünk láttára – fogalmazott. A női munkahelyek megszűnése, a számukra oly fontos juttatások és szolgáltatások leépítése évtizedekkel forgatják vissza az idők kerekét – hívta fel a figyelmet a Fawcett Society első embere. Szavai alátámasztására aggasztó jelenségeket idézett fel: a 2010 eleje óta a közszférában megszűnt mintegy 130.000 munkahely kétharmadát korábban nők töltötték be.

- Országszerte nő a nyomás a nőkön. Azon családok számára, ahol a nők elveszítették munkájukat, személyes csapásként jelentkeznek a megszorítások. De ehhez hozzá kell számítanunk a társadalmi károkat is, amelyek a női lehetőségek beszűküléséből erednek – figyelmeztetett Bird.

- Kevesebb dolgozó nő, növekvő különbségek az azonos munkáért kapott bérben, idejétmúlt nemi szerepek és minták megerősödése otthon és a munkahelyeken, a férfi „kenyérkeresőre” vagy az állami juttatásokra szoruló nők – sorolta a problémákat az érdekvédő, amelyek a gazdasági megszorítások nyomában járnak.

A jelentés egyik legfontosabb pontja, hogy az alacsony jövedelmű családok gyermeknevelési támogatásának visszaállítását szorgalmazza a 2011 április előtti szintre. A Biztos kezdet nevű, pályakezdők elhelyezkedését segítő irodahálózat működését fedező források körülbástyázása mellett is lándzsát törtek az érdekvédők, mivel ezek jelentősen megkönnyítik a nők bejutását a munkaerő-piacra.

(Via: Guardian)

0 Tovább

Női előretörés a brit cégeknél

A Davies-jelentés nyomán máris jelentősen nőtt a legnagyobb cégek igazgatótanácsaiban a nők aránya az Egyesült Királyságban.

Lord Davies a brit kormány felkérésére készített átfogó jelentést arról, hogy miképp lehetne elősegíteni a női felsővezetők, IT-tagok arányának javítását a szigetországban. Bár a végső változat nem tett javaslatot kötelező kvótarendszer felállítására, mégis kilátásba helyezte azt, ha a cégek nem lépnek önként e területen. 2015-re az igazgatótanácsi pozíciók negyedében szeretne női menedzsert látni a kormányzat.

Úgy tűnik, a nagyvállalatok megértették az üzenetet, mert május végére a száz legnagyobb tőzsdei cég vezető testületében jelentős előrelépés történt: az utóbbi hónapokban az új igazgatótanácsi kinevezések 23 százalékát nők kapták a korábbi 10 százalékos átlagos aránnyal szemben. Azon top-100-as cégek száma, ahol nincs női tagja a testületnek, 21-ről 17-re csökkent.

Egy rangos londoni fejvadászcég ügyvezetője szerint működik a „bársonykesztyűben vasököl” stratégiája, amit a kormány alkalmaz. – Látható, hogy a cégek reagáltak a Davies báró jelentésében megfogalmazott célszámokra. Sok nagyvállalati ügyfelünk kifejezetten női jelölteket keres igazgatótanácsi pozíciókra – nyilatkozta Andrew Roscoe, az Egon Zehnder International első embere. – A vállalatok pozitívan állnak a dologhoz, például egyik nagy ügyfelünk megkereste összes korábbi női alkalmazottját, akik sokszor a gyerekvállalás és nevelés miatt hagyták ott munkahelyüket, és igyekszik újra kapcsolatot teremteni velük.

A Pénzügyi Jelentéstevő Tanács (Financial Reporting Council), amely a tőzsdei cégek ellenőrzéséért felel, jelenleg is végzi azokat a konzultációkat az érintett cégekkel, amelyek eredményeképp a szabályzatba beépíthető a nemi kiegyensúlyozottság szempontja.

A növekedés jelenlegi üteme még nem elégséges. – Ezzel a tempóval mintegy 30 évre van szükség, hogy a vezetők 40 százaléka nő lehessen – mondja Andrew Roscoe. De a jelek bíztatóak, mert olyan elismert, tekintélyes üzletemberek is a nők arányának növelése mellett állnak, mint Sir Roger Carr, vagy Sir Win Bischoff, a 30% Club nevű szervezet alapítói.

(Via: The Independent)

0 Tovább

Nemek arca

blogavatar

Friss hírek, érdekességek, pozitív példák - fókuszban a társadalmi nemek.

Utolsó kommentek