Az első, a Koszovóban ENSZ-felhatalmazással békefenntartói feladatokat ellátó NATO hadtesthez kinevezett, gender-tanácsadó tapasztalatairól számol be a NATO honlapja.  A 46 éves Ivette Galarza alezredes érkezése révén a koszovói békefenntartó csapatok hatékonyabban járulhatnak hozzá a nők helyzetének javításához is.

A katonanő megjelenése a KFOR színeiben sokszor csodálkozást vált ki a helyiekből, akik nem szoktak hozzá, hogy nő is viselhet uniformist. A gyerekek és asszonyok a legtöbbször örömmel fogadják, hiszen a lakosság jelentős részének egyfajta mintaadóul is szolgálnak a külföldi katonák – fejtegeti Galarza.

Az alezredes feladata nem ismeretlen más küldetéseken sem. A nemzetközi közösség afganisztáni hadtestében (ISAF) is mostanában honosították meg a gender-tanácsadói pozíciókat. Mindez az ENSZ Biztonsági Tanács mérföldkő-értékű, 2000-ben elfogadott, 1325. számú határozatának megvalósítása. Ez – szándéka szerint – biztosítja, a hogy a nők szempontjait is tekintetbe vegyék minden, a helyieket érintő döntés során. Ez elősegítheti a stabilitást, a kapcsolatépítést helyi közösségekkel, végső soron tehát elősegíti a békefenntartók eredeti céljait.

- Időnként találkozom kollégákkal, akik nem a katonát vagy a döntéshozót, hanem pusztán a nőt látják bennem, de nem ez az általános. Csak néhányan viszonyultak hozzám így – értékeli tapasztalatait Galarza, aki megbízatása előtt már 10 hónapja Koszovóban szolgált. Korábban 24 évig az Egyesült Államok hadseregében foglalkozott esélyegyenlőségi ügyekkel.

A munkakezdés után meglepve tapasztalta, milyen sok katonatársa érdeklődik: mégis, mi az ő feladata. – Rájöttem, hogy mindent a nulláról kell kezdenem – mondja. – Az volt a tervem, hogy gender-tudatos feladatkiosztást honosítok meg a szenior vezetők és a tisztek körében. De emellett elindítottam egy gender-kérdéseket boncolgató hírlevelet, készítettem egy tájékoztató füzetet és szórólapokat is.

A Galarza által végzett munkát a NATO legmagasabb szintjén is sokra tartják. Giampaolo di Paola admirális, a katonai szervezet Hadászati Bizottságának vezetője hangsúlyozta, a gender-szemléletet szervesen be kell építeni a szövetség működésének minden jelenlegi és tervezett területére, beleértve az erőforrás-gazdálkodást, a hírszerzést és a pénzügyeket is.  – Az emberek gondolkodásának részévé kell tennünk ezeket a szempontokat, hiszen ez a gender-mainstreaming – fogalmazott a főtiszt.

(Via: NATO)