Az ausztrál hadsereget érő vádak és gyanúsítások nyomán cselekvésre szánta el magát az ország miniszterelnöke. Hamarosan minden katonai pozíció megnyílik a nők előtt is, számolt be a New York Times.
Julia Gillard, az ország első női miniszterelnöke komoly átalakításokat határozott el országa fegyveres erőinél, miután többen nemi megkülönböztetéssel és régimódi férfi-központúsággal vádolták meg a honvédséget, és szexbotrányok is napvilágra kerültek.
Az elit katonai iskolának számító Ausztrál Védelmi Erők Akadémiáján egy férfi kadét megosztotta társaival, amint egy női kollégájával szeretkezik – a nő tudta nélkül. Az eset pikantériája, hogy végül a megszégyenült nőt vonták felelősségre italozásért és igazolatlan hiányzásért, továbbá bocsánatkérésre kötelezték katonatársai előtt, amiért a médiához fordult az ügyben.
Egy honvédségi jelentés eközben azt állapította meg, hogy a tengerészetnél szolgáló egyik hajó fedélzetén a férfi katonák rendszeresen erőszakoskodtak nőkkel, és az alkoholfogyasztás sem ment ritkaságszámba.
Szintén a reformok előzményei közé tartozik, hogy az Afganisztánban szolgáló ausztrál csapatok becsmérlő jelzőkkel illették az afgán civileket és Gillard miniszterelnököt azon a Facebook oldalon, amelyet kifejezetten a seregben szolgáló meleg katonák megbélyegzésére hoztak létre.
Elemzők szerint a reformtervekkel a kormányzat a szexizmus generációk óta érintetlen kultúrájának megtörésére szánta el magát a honvédségnél. Stephen Smith védelmi miniszter felkérte az ország nemi diszkrimináció-ellenes biztosát, Elizabeth Brodericket, hogy készítsen átfogó értékelést a fegyveres erőknél, és a kapcsolódó oktatási intézményekben uralkodó állapotokról, szervezeti kultúráról.
A légierő főparancsnoka elismerte, hogy jelentős problémákkal kell szembenézni, és feltétlen támogatásáról biztosította a tervezett reformokat. A vezérkari főnök pedig előre jelezte, hogy a hadsereg a kormány utasításának megfelelően minden pozíciót megnyit a női katonák előtt is. Mint elmondta, a munkakörök 93 százaléka már most is elérhető – azonban nem tartozik ezek közé a részvétel harcoló alakulatokban.
Ezzel a lépéssel Ausztrália csatlakozik Új-Zélandhoz, Kanadához és egy sor európai országhoz, amelyek a frontvonalra is készek nőket küldeni. Eközben az Egyesült Államokban bizonyos – például gyalogsági – pozíciók nem elérhetőek a katonanők számára.
(Via: The New York Times - fotó: news.com.au)
Utolsó kommentek